Moskova'da Türkiye – Rusya İlişkilerinin 500. Yılı Sergisi

Moskova'da Türkiye – Rusya İlişkilerinin 500. Yılı Sergisi

Rusya'nın başkenti Moskova'da "Arşiv Kaynaklarına Göre Rusya-Türkiye İlişkilerinin 500. Yılı" sergisi 30 Ekim 2018 tarihinde açılmıştır.

Serginin açılış törenine Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Moskova Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ömer Özkan, Rusya Bilimler Akademisi Doğu Bilimleri Enstitüsü Doğu Tarihi Kürsüsü Başkanı Dmitriy Vasilev, Rusya Devlet Beşeri Bilimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı Olga Pavlenko katılmıştır.

 

Sayın Ünal, serginin Devlet Arşivleri Başkanlığına ait Türkiye-Rusya ilişkilerine yönelik belgelerden oluştuğunu ifade ederek, bu belgelerde sadece uluslararası ilişkiler ve savaşlara yönelik bilgiler değil, iki ülke arasındaki beşeri ilişkiler ve sanata yönelik de önemli bilgilerin yer aldığını kaydetti. Ayrıca; "Arşivler, tarihi olayları anlamak için önemli, karşılıklı ilişkilerimizi öğrenmek için ise doğru ve güvenilir kaynaklardır. Sadece bu belgeler tarihe ışık tutabilir." ifadelerini kullanmıştır.

 

Rusya Devlet Beşeri Bilimler Üniversitesinde açılan sergide, 16-20. yüzyılları arasında Devlet Arşivleri Başkanlığı arşivlerinden oluşan Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilere ait bilgilerin bulunduğu belgelere yer verilmiştir.